Місцеві вибори-2020: кого та куди обиратимемо

Дата: 13.08.2020 11:26
Кількість переглядів: 2869

25 жовтня 2020 року відбудуться місцеві вибори. Більшість людей розуміє, що обиратимуть нових мерів та голів сільських і селищних рад. Але ці вибори також передбачають перші вибори до рад в об’єднаних територіальних громадах ще за оновленим виборчим законодавством. «Слово і діло» розбиралося, кого та куди ми обиратимемо та за яким принципом.

Кого обиратимуть на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року?

Центральна виборча комісія призначила місцеві вибори на неділю, 25 жовтня 2020 року. Перші вибори пройдуть у 1 439 об'єднаних територіальних громадах. Ми обиратимемо депутатів сільських, селищних, міських рад громад. Також пройдуть чергові вибори сільських, селищних, міських голів (мерів) в усіх 24 областях України.

Оскільки в Україні відбулось укрупнення районів, і тепер замість 490 ми маємо 136 районів, то й вибори проходитимуть до райрад новостворених територіальних одиниць. Рішення ухвалено ЦВК на підставі постанови Верховної ради від 17 липня 2020 року «Про утворення та ліквідацію районів», розпоряджень Кабінету міністрів від 12 червня 2020 року про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад.

Одночасно ЦВК звернулась за роз'ясненням до профільного Комітету Верховної ради і Міністерства розвитку громад та територій щодо призначення перших виборів депутатів районних рад, оскільки на сьогодні залишається певна правова невизначеність з цього питання.

У Комісії повідомили, що Міністерство розвитку громад та територій листом за відпоідною формою надіслало інформацію лише щодо переліку сільських, селищних, міських рад відповідних територіальних громад. При цьому інформації за формою, встановленою Комісією, а саме про перелік районних рад, до ЦВК не надходило.

Де неможливо провести місцеві вибори?

ЦВК визначила перелік територіальних громад Донецької та Луганської областей, на території яких неможливо провести місцеві вибори на підставі висновків, що були надані Донецькою та Луганською військово-цивільними адміністраціями.

Перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад Донецької та Луганської області не можуть бути проведені в громадах, до складу яких входять входять 10 сільських, селищних, міських територіальних громад Бахмутського, Волноваського, Маріупольського та Покровського районів Донецької області та 8 – Сєвєродонецького і Щастинського районів Луганської області.

Водночас ЦВК взяла до відома висновок Луганської ВЦА про те, що на території Новоайдарської селищної громади Щастинського району Луганської області на частині виборчих дільниць, зокрема № 440265, 440266, 440271, 440272, 440277, неможливо здійснювати організацію підготовки та проведення місцевих виборів.

Які особливості місцевих виборів-2020?

У ЦВК виділили чотири особливості виборів, які відбудуться 25 жовтня:

  • вибори будуть організовуватися на новій територіальній основі;
  • у рік проведення чергових місцевих виборів відбудуться перші місцеві вибори до тергромад, які призначаються і проводяться разом із черговими;
  • вибори депутатів місцевих рад будуть організовуватися і проводитися за новими виборчими системами;
  • місцеві вибори передбачають дотримання гендерної квоти – серед кожних п'яти кандидатів у списку має бути щонайменше дві жінки. Без дотримання квот можуть відмовити кандидатам усього списку.

Нові виборчі системи будуть використовуватися залежно від кількості виборців у тергромаді.

Що змінилося у виборчій системі?

Депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальних громад, де проживає до 10 тисяч виборців) обиратимуть за мажоритарною системою щодо більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідної територіальної громади.

У кожному такому окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.

Депутатів Верховної ради АРК, обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (громад, де проживає понад 10 тисяч виборців) обиратимуть за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідної АРК, області, району, міста, району в місті, селі, селищі згідно з адміністративно-територіальним устроєм або території міської, сільської, селищної територіальної громади.

Тобто спочатку виборець має проголосувати за партію, а потім – за окремого кандидата від цієї партії.

Також за новими правилами впроваджується нова система висунення кандидатів у депутати – єдиного і територіальних виборчих списків.

Чому деякі місцеві вибори будуть першими, а деякі – черговими?

Вперше обиратимуть депутатів до рад усіх рівнів від громад.

Щодо виборів мерів та голів сільських та селищних рад, у такому разі передбачаються чергові вибори.

Як формуватимуться нові територіальні виборчкоми?

ЦВК опрацювала майже 28 тисяч подань кандидатур до складу територіальних виборчих комісій (обласних, районних, міських, районних у місті Києві) для організації підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року.

Це рекордна кількість подань до складу ТВК. Наприклад, у 2015 році, коли ЦВК формувала 618 територіальних виборчих комісій, було внесено 13 тис. 529 кандидатур.

У 2020 році передбачається створення 532 територіальних виборчих комісій.

«На першому етапі (формування тервиборчкомів – ред.) ми повинні встановити невідповідність окремих кандидатур вимогам Виборчого кодексу України, до чого зараз і перейдемо. Після завершення першої частини цього засідання Комісії його роботу буде продовжено. На нас очікують проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу територіальних виборчих комісій. А згодом третій етап – їх формування», – повідомив голова ЦВК Олег Діденко.

У разі призначення перших виборів депутатів місцевої ради, сільського, селищного, міського голови територіальна виборча комісія утворюється не пізніше ніж за 55 днів до дня виборів на підставі подань, які вносяться не пізніше як за 60 днів до дня виборів.

Водночас із формуванням складу кожної ТВК призначається керівний склад територіальної виборчої комісії – голова, заступник голови та секретар від різних суб’єктів подання кандидатур.

Ірина Рибінська, спеціально для «Слово і діло»

Джерело: https://www.slovoidilo.ua/2020/08/10/stattja/polityka/miscevi-vybory-2020-koho-ta-kudy-obyratymemo


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора